آمیژان ها

آمیژان ها ، هاردنر (Hardener) یا (master alloy)

شرکت آداک فلز در زمینه تامین و فروش  آمیژان ها از شرکت های معتبر تولید کننده اروپایی فعالیت می نماید.آمیژان یا به عبارتی هاردنر، به ترکیبی از یک فلز پایه مانند آلومینیوم و درصد نسبتا بالایی از یک یا دو عنصر دیگر گفته می شود. آمیژان ها برای استفاده به عنوان ماده اولیه در صنایع تولید فلزات تولید می گردند و بر اساس محل مصرف، به شکل های مختلفی مانند شمش ، میله، قرص و مفتول(کویل) موجود می باشند.

آمیژان ها به دلایل متعددی در صنایع ذوب فلزات مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهمترین موارد مصرف آمیژان ها تغییر و اصلاح ترکیب شیمیایی مذاب جهت حصول ترکیب شیمیایی مورد نظر می باشد. یکی دیگر از موارد مهم استفاده از آمیژان ها کنترل ساختار در مرحله ریخته گری و انجماد فلز می باشد. این نوع از آمیژان ها با تاثیر بر روی ریزساختار در مرحله ذوب و انجماد، موجب تغییر در خواصی مانند استحکام مکانیکی، هدایت الکتریکی ، داکتیلیته، قابلیت ریخته گری و سطح نهایی آلیاژ یا فلز می گردند. به آمیژان ها در برخی موارد وابسته به نوع کاربرد آنها ” هاردنر” ، “ریز کننده دانه” یا ” بهبود دهنده” نیز گفته می شود.

دلیل استفاده از آمیژان ها به جای فلزات خالص می تواند فنی، اقتصادی یا هر دوی این موارد باشد. برخی عناصر در صورت اضافه شدن به مذاب به صورت خالص بازده بسیار کمی از خود نشان می دهند و درصد قابل ملاحظه ای از آن در حین فرایند افزودن به مذاب از بین می رود(معمولا به دلیل کمتر بودن نقطه ذوب عنصر افزوده شده نسبت به فلز اصلی یا کمتر بودن وزن مخصوص آن ) و یا به دلیل بالا بودن نقطه ذوب آن ها نسبت به مذاب، به طور کامل در مذاب حل نمی شوند(برای مثال افزودن آهن به آلومینیوم). استفاده از آمیژان ها در چنین شرایطی راه حل منطقی می باشد برای مثال استفاده از آمیژان مناسب می تواند با ذوب سریعتر در دمای کمتر، موجب کاهش زمان تولید و همچنین مصرف انرژی گردد.

مهمترین آمیژان های مورد استفاده به همراه توضیح مختصری از دلایل استفاده از آنها در ادامه توضیح داده می شود.

 •  آلومینیوم – بور (Aluminum – Boron): این نوع آمیژان که اختصارا به صورت AlB نشان داده می شود با درصد های مختلفی از بور از حدود 3 الی 8 درصد ارایه می گردد(برای مثالAlB8 که نشانگر آمیژان آلومینیوم – بور با 8 درصد بر می باشد). یکی از آمیژان های پر مصرف بوده که در صنایع تولید مفتول آلومینیومی مورد استفاده در صنعت سیم و کابل به منظور افزایش هدایت الکتریکی استفاده می شود.
 • آلومینیوم – تیتانیوم – بور (Aluminum – Titanium – Boron): این نوع از آمیژان ها معمولا به صورت اختصار AlTiB نوشته می شوند. دارای درصد های مختلفی از تیتانیوم و بور می باشند. معمول ترین ترکیب مورد استفاده دارای 5درصد تیتانیوم و 1 درصد بور بوده که به صورت AlTiB51 نشان داده می شود. این آمیژان جهت کنترل ساختار آلومینیوم در مرحله انجماد و یا به عبارت دقیق تر “ریزکردن دانه ها” استفاده می شود.بایستی توجه داشت که یکی از مهمترین ملاحضات در ریخته گری آلومینیوم و آلیاژهای آن رسیدن به ساختار نهایی ریزدانه می باشد چرا که دانه بندی درشت محصول نهایی موجب کاهش خواص مکانیکی آلیاژ خواهد شد. رسیدن به ساختار ریز دانه به روش های مختلفی امکان پذید می باشد که مهمترین آن استفاده از آمیژان های مناسب بدین منظور می باشد. ریز دانه شدن آلومینیوم خواص تکنیکی و اقتصادی متعددی از قبیل بهبود خواص مکانیکی، کاهش ترک و بهبود همگن شدن را به همراه دارد. از دیگر آمیژان هایی که به منطور ریز کردن دانه ها مورد استفاده قرار می گیرد آلومینیوم – تیتانیوم (Aluminum – Titanium ) می باشد.
 • آلومینیوم – استرانسیوم (Aluminum – strontium): این آمیژان مهمترین آمیژان مورد استفاده در ریخته گری آلیاژهای آلومینیوم سیلیسیم می باشد. افزودن استرانسیوم به آلیاژهای آلومینیوم سیلیسیم یوتکتیکی موجب تغییر شکل ساختار سوزنی در مرحله انجماد شده و داکتیلیته آلیاژ را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. در حال حاضر در ریخته گری آلیاژهای آلومینیوم سیلیسیم استفاده از استرانسیوم به مقدار زیادی جایگزین استفاده از سدیم شده است. این نوع از آمیژان ها به اختصار به صورت AlSr نشان داده می شوند و شامل درصد های مختلفی از استرانسیوم(معمولا مابین 3.5 الی 15 درصد) می باشند.
 • آلومینیوم – تیتانیوم(Aluminum – Titanium) ، آلومینیوم _ آهن(Aluminum – Iron)، آلومینیوم – کرم (Aluminum – Chromium) و آمیژان هایی مشابه آن که به منظور افزودن درصد مشخصی از عناصر آلیاژی به آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرند، به دلیل ماهیت عنصر اضافه شده(مانند کرم، آهن و …) موجب افزایش استحکام و سختی آلیاژ می گردند لذا بدین دلیل در برخی موارد به این نوه آمیژان ها” Hardener” نیز گفته می شود. لازم به توضیح است که این اصطلاح در برخی موارد به کل آمیژان ها تعمیم داده شده و به تمامی آمیژان ها هاردنر اطلاق می گردد.
 • آلومینیوم – بریلیم( Aluminum – Beryllium ): این نوع آمیژان معمولا با تشکیل لایه نازک اکسید بر روی مذاب از اکسیداسیون ذوب جلوگیری می کند. این خاصیت یک ویژگی مهم در ذوب آلیاژهای آلومینیوم دارای درصد بالای منیزیم می باشد که از ورود اکسیژن به مذاب و در نتیجه کاهش منیزیم در اثر اکسیداسیون جلوگیری می کند.

 

آمیژان های پایه آلومینیوم KBM هلند

نوع آمیژان علامت مشخصه مشخصات
aluminium – antimony AlSb نمایش جزییات
Aluminium-beryllium AlBe نمایش جزییات
aluminium – antimony AlSb آمیژان آلومینیوم – آنتیموان با ترکیب 8،10 و 15% آنتیموان. کد رنگی مشخصه تمامی این آمیژان ها سفید/زرد می باشد.

کاربردها: عمدتا جهت اصلاح ساختار(modification) آلیاژهای AlSi  استفاده می شود.

Aluminium-beryllium AlBe آمیژان آلومینیوم – بریلیم با ترکیب 2/5 و 5% بریلیم.

کاربردها: حلوگیری از سوختن و از بین رفتن منیزیم در هنگام تولید آلیاژهای آلومینیوم و منیزیم و همچنین بهبود کیفیت سطح آلیاژهای سری 5000

Aluminium-bismuth AlBi آمیژان آلومینیوم- بیسموت با ترکیب 10% بیسموت.

کاربردها: معمولا جهت بهبود خواص ماشینکاری به آلیاژها اضافه می شود.

Aluminium-boron AlB آمیژان آلومینیوم – بور با ترکیب 3، 4، 5، 6، 8 و 10% بور. یکی از پرمصرف ترین آمیژان های آۀومینیوم که کد رنگی هر ترکیب آن متفاوت است.

 • کد رنگی آمیژان با 3% بور یک خط زرد
 • کد رنگی آمیژان با 4% بور  دو خط زرد
 • کد رنگی آمیژان با 5% بور دو خط زرد
 • کد رنگی آمیژان با 6% بور خطوط زرد و خاکستری
 • کد رنگی آمیژان با 8% بور خطوط زرد و مشکی
 • کد رنگی آمیژان با 10% بور دو خط زرد و یک خط خاکستری

کاربردها: این آمیزان ها حهت جهت اصلاح ساختار(modification) آلیاژهای AlSi   و همچنین بهبود هدایت الکتریکی آلومینیوم در کاربردهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

Aluminium-calcium AlCa آمیژان آلومینیوم – کلسیم با دو ترکیب 6 و 10% کلسیم تولید می شود . آمیژان با ترکیب 6% به صورت مفتول و کویل تولید می شود و آمیژان با ترکیب 10% به صورت شمش با کد رنگی نارنجی/سفید.

کاربردها: حهت افزودن کلسیم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-cerium AlCe (MM) آمیژان آلومینیوم – سریم با ترکیب 10% سریم تولید می شود. کد رنگی این آمیژان صورتی/زرد می باشد

کاربردها: حهت افزودن سریم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-chromium AlCr آمیژان آلومینیوم – کروم به دو صورت شمش و قرص تولید می شود شمش های این آمیژان داراری ترکیب 5، 10 و 20% کروم می باشند.

 •  کد رنگی آمیژان های 5 و 10% کروم یک خط بنفش
 • کد رنگی آمیژان 20% کروم دو خط بنفش

آمیژان آلومینیوم – کروم به صورت قرص داراری ترکیب 80% کروم و با کد رنگی آبی تیره می باشد.

کاربردها: حهت افزودن کروم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-cobalt AlCo آمیژان آلومینیوم – کبالت با ترکیب 5 و 10% کبالت تولید می شود .

 •  آمیژان با 5% کبالت بدون کد رنگی
 • آمیژان با 10% کبالت با کد رنگی نارنجی/آبی روشن

کاربردها: حهت افزودن کبالت به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این عنصر با ریزکردن دانه های آلیاژهای یوتکتیک آلومینیوم ، خواص مکانیکی این آلیاژها را بهبود می دهد.

Aluminium-copper AlCu آمیژان آلومینیوم – مس به دو صورت شمش و قرص تولید می شود شمش های این آمیژان داراری ترکیب 33 و 50% مس می باشند.

 • کد رنگی آمیژان های 33% مس یک خط نارنجی
 • کد رنگی آمیژان 50% مس دو خط نارنجی

آمیژان آلومینیوم – مس به صورت قرص داراری ترکیب 80% مس می باشد.

کاربردها: حهت افزودن مس به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-copper-phosphorus AlCuP آمیژان آلومینیوم – مس –  فسفر به صورت میله های بریده شده با 8-6% مس و 2-1% فسفر تولید می شود.

کاربردها: ریزکننده دانه های بسیار موثر جهت آلیاژهای ریخته گی  AlSi  هایپریوتکتیک بوده همچنین در کاربردهایی که نیاز به مقاومت سایشی بسیار بالایی دارند، نظیر سیلندر ترمز و پیستونها استفاده می شود.

Aluminium-indium AlIn آمیژان آلومینیوم –  ایندیم با ترکیب 5 و 10% ایندیم تولید می شود .

 • کد رنگی آمیژان با 5% ایندیم زرد/سبز روشن
 • کد زنگی آمیژان با 10% ایندیم زرد/ دو خط سبز روشن

کاربردها: حهت افزودن ایندیم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-iron AlFe آمیژان آلومینیوم – آهن به سه شکل شمش ، قرص و پولک  تولید می شود شمش های این آمیژان داراری ترکیب 10، 20 ، 25و 30% آهن می باشند.

 • کد رنگی آمیژان های 10، 20  و 25% آهن  مشکی/نارنجی
 • کد رنگی آمیژان 30% آهن بدون کد رنگی

آمیژان آلومینیوم – آهن به صورت قرص داراری ترکیب 80% آهن بدون کد رنگی

آمیژان آلومینیوم – آهن به صورت پولکی با 45% آهن با کد رنگی نارنجی/دو خط مشکی

کاربردها: حهت افزودن آهن به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-lanthanum AlLa آمیژان آلومینیوم – لانتانیوم ترکیب 10% لانتانیوم تولید می شود. کد رنگی این آمیژان صورتی/خاکستری می باشد

کاربردها: حهت افزودن لانتانیوم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-lithium AlLi آمیژان آلومینیوم –  لیتیم با ترکیب 2 و 5% لیتیم تولید می شود .

کاربردها: حهت افزودن لیتیوم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-magnesium AlMg آمیژان آلومینیوم – منیزیم با ترکیب 20، 25، 50، 65 و 75% منیزیم تولید می شوند.

 • کد رنگی آمیژان با 20% منیزیم خط سفید/بنفش
 • کد رنگی آمیژان با 25% منیزیم خط سفید/بنفش
 • کد رنگی آمیژان با 50% منیزیم خط سفید/ دو خط بنفش (این آمیژان به صورت شمش شکسته می باشد)
 • کد رنگی آمیژان با 65% منیزیم خط سفید/ سه خط بنفش (این آمیژان به صورت شمش شکسته می باشد)
 • کد رنگی آمیژان با 75% منیزیم بدون خط رنگی

کاربردها: حهت افزودن منیزیم به آلیاژهای آلومینیوم با حداقل تلفات منیزیم  مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-magnesium-boron

 

AlMgB آمیژان آلومینیوم – منیزیم –بور با ترکیب شیمیایی مطابق درخواست مشتری تولید می گردد. کد رنگی این آمیژان به صورت دو خط صورتی می باشد.

کاربردها: حهت افزودن مقدار با نسبت ثابت منیزیم و بور به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-magnesium-silicon

 

AlMgSi آمیژان آلومینیوم – منیزیم –سیلیسیم با ترکیب شیمیایی مطابق درخواست مشتری تولید می گردد. کد رنگی این آمیژان خط صورتی/مشکی می باشد.

کاربردها: حهت افزودن مقدار با نسبت ثابت منیزیم و سیلیسیم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-manganese AlMn آمیژان آلومینیوم – منگنز به سه شکل شمش ، قرص و پولک  تولید می شود شمش های این آمیژان داراری ترکیب 10، 15، 20 ، 25و 30% منگنز می باشند.

 • کد رنگی آمیژان های 10، 15، 20 ،25 و 30% منگنز  قهوه ای می باشد. تمامی این محصولات به شکل شمش می باشند

آمیژان آلومینیوم – منگنز به صورت قرص داراری ترکیب 80% منگنز بدون کد رنگی

آمیژان آلومینیوم – منگنز به صورت پولکی با 60% منگنز با کد رنگی دو خط قهوه ای

کاربردها: حهت افزودن منگنز به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-niobium AlNb آمیژان آلومینیوم- نیوبیوم با ترکیب 10% نیوبیوم با کد رنگی صورتی/قهوه ای.

کاربردها: حهت افزودن نیوبیوم به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-molybdenum AlMo آمیژان آلومینیوم- مولیبدن با ترکیب 10% مولیبدن با کد رنگی صورتی

کاربردها: حهت افزودن مولیبدن به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-scandium AlSc آمیژان آلومینیوم- اسکاندیوم با ترکیب 2% اسکاندیوم

کاربردها: حهت افزودن اسکاندیوم  به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-nickel AlNi آمیژان آلومینیوم – نیکل با ترکیب 20 و 50% نیکل تولید می شود .

 • آمیژان با 20% نیکل با کد رنگی دو خط خاکستری
 • آمیژان با 50% نیکل بدون کد رنگی

کاربردها: حهت افزودن نیکل به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-silicon AlSi آمیژان آلومینیوم – سیلیسیم با ترکیب 20، 25، 30 و 50% سیلیسیم تولید می شوند.

 • کد رنگی آمیژان با 20، 25 و 30% سیلیسیم خط سفید
 • کد رنگی آمیژان با 50% سیلیسیم  دو خط سفید

کاربردها: حهت افزودن سیلیسیم به آلیاژهای ریخته آلومینیوم و همچنین تنظیم مقدار سیلیس در آلیاژهای کارپذیر  مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-silver AlAg آمیژان آلومینیوم- نقره با ترکیب 10% مولیبدن با کد رنگی صورتی/سفید

کاربردها: حهت افزودن نقره  به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-strontium AlSr آمیژان آلومینیوم – استرانسیوم با ترکیب 3/5،  5، 10و 15% استرانسیوم تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با 3/5% استرانسیوم یک خط آبی کم رنگ
 • کد رنگی آمیژان با 5% استرانسیوم  خط آبی کم رنگ/زرد
 • کد رنگی آمیژان با 10% استرانسیوم دو خط آبی کم رنگ
 • کد رنگی آمیژان با 15% ب استرانسیوم دو خط آبی کم رنگ/نارنجی

تمامی این آمیژان ها در اشکال مفتول، مفتول بریده شده، شمش، شمش خرد شده و کست بار تولید می شوند.

کاربردها: عمدتا جهت اصلاح ساختار(modification) آلیاژهای AlSi  استفاده می شود.

Aluminium-strontium-titanium-boron

 

AlSrTiB

 

آمیژان آلومینیوم – استرانسیوم – تیتانیوم – بور با ترکیب  و کدهای زنگی زیر تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با 5/3% استرانسیوم، 1% تیتانیوم و 0/2 % بور  خط آبی کم رنگ/مشکی
 • کد رنگی آمیژان با 10% استرانسیوم، 1% تیتانیوم و 0/2 % بور  خط آبی کم رنگ/قرمز    تمامی این آمیژان ها در اشکال مفتول، مفتول بریده شده، شمش، شمش خرد شده و کست بار تولید می شوند.

کاربردها: عمدتا جهت اصلاح ساختار(modification) آلیاژهای AlSi  استفاده می شود.

Aluminium-titanium AlTi آمیژان آلومینیوم – تیتانیوم با ترکیب  5، 6و 10% تیتانیوم تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با 5% تیتانیوم یک خط قرمز
 • کد رنگی آمیژان با 6% تیتانیوم یک خط قرمز
 • کد رنگی آمیژان با 10% تیتانیوم خط قرمز/مشکی
 • تمامی این آمیژان ها در اشکال مفتول، مفتول بریده شده، شمش، شمش خرد شده و کست بار تولید می شوند.
 • علاوه بر موارد فوق آمیژان به صورت قرص با 80% تیتانیوم با کد رنگی قرمز نیز تولید می شود.

کاربردها: عمدتا جهت بهینه کردن ریز شدن دانه ها در آلیاژهای کارپذیر و ریخته گی آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

Aluminium-titanium-boron AlTiB آمیژان آلومینیوم –تیتانیوم – بور با ترکیب  و کدهای زنگی زیر تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با5% تیتانیوم و 1 % بور  خط سبز
 • کد رنگی آمیژان با 3% تیتانیوم و 1 % بور  خط سبز/قهوه ای
 • کد رنگی آمیژان با 5% تیتانیوم و 2/0 % بور  خط سبز/مشکی

تمامی این آمیژان ها در اشکال مفتول، مفتول بریده شده، شمش، شمش خرد شده و کست بار تولید می شوند.

کاربردها: به عنوان ریز کننده دانه ها در آلیاژهای آلومینیوم به کار می رود.

Aluminium-titanium-carbon AlTiC

 

آمیژان آلومینیوم- تیتانیوم – کربن  با ترکیب 3% تیتانیوم، 0/15 % کربن  با کد رنگی قرمز/بنفش . این آمیژان به صورت مفتول تولید می گردد.

کاربردها: ریزکننده دانه عاری از بور جهت گرید الکتریکی(EC) و سری 5000 و 7000

Aluminium-yttrium AlY آمیژان آلومینیوم- ایتریوم با ترکیب 10% ایتریم با کد رنگی صورتی/مشکی

کاربردها: حهت افزودن ایتریم  به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-vanadium AlV آمیژان آلومینیوم – وانادیم با ترکیب  5 و 10% وانادیم تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با 5% وانادیم یک خط مشکی
 • کد رنگی آمیژان با 10% وانادیم دو خط مشکی

کاربردها: حهت افزودن وانادیم  به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-zinc AlZn آمیژان آلومینیوم – روی با ترکیب  10 و 30% وانادیم تولید می شود.

کاربردها: حهت افزودن روی  به آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد

Aluminium-zirconium AlZr آمیژان آلومینیوم – زیرکونیوم با ترکیب  5، 6و 10% زیرکونیوم تولید می شود.

 • کد رنگی آمیژان با 5% استرانسیوم یک خط آبی تیره
 • کد رنگی آمیژان با 6% استرانسیوم  خط آبی تیره
 • کد رنگی آمیژان با 10% استرانسیوم دو خط آبی تیره

کاربردها: معمولا برای افزودن عنصر زیرکونیوم به آلیاژهای گروه 7000 و برخی از آلیاژهای ریخته گی

 

  نمایش جزییات

 

لازم به توضیح است که با توجه به مصرف کم برخی از آمیژان ها لیست فوق، تهیه آنها مستلزم سفارش قبلی خواهد بود. لذا خواهشمند است با در نظر گرفتن زمان سفارش و ترخیص کالا، مشتریان محترم درخواست خود را به شرکت اطلاع دهند.

آمیژان های مورد استفاده در صنعت ذوب مس نیز قابل تامین می باشد.

لازم به ذکر است این شرکت کلیه آمیژان های خود را از شرکت KBM هلند که یکی از معتبرترین تولید کنندگان این محصول در جهان است تامین می نماید.